Quantcast
Channel: Góry Górą czyli blog o górach ;)» Dolina Miętusia
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Dolina Małej Łąki w Tatrach

0
0

Do Doliny Małej Łąki

Dolina mietusia1 300x199 Dolina Małej Łąki w TatrachNa Kopę Kondracką możemy wejść jeszcze przez Dolinę Małej Łąki. Co prawda w ten sposób można ominąć tłumy pod Giewontem, ale szlak nie jest tak atrakcyjny jak przez Grzybowiec. Trzeba jednak zaznaczyć, że w terminie od 1 grudnia do 15 czerwca szlak czerwony powyżej Przełęczy w Grzybowcu jest zamknięty. Powody są dwa, jeden przyrodniczy, a drugi ze względu na niebezpieczeństwo. Najlepiej więc wybrać trasę żółtym szlakiem, dnem doliny.

Gwoździem programu na tej trasie jest Wielka Polana, z której możemy podziwiać piętrzące się nad doliną wapienne skalne olbrzymy. W tym miejscu dobrze jest się przyjrzeć, co może spotkać śmiałka, który zboczy z niepozornie wyglądającego niebieskiego szlaku, schodząc z Małołączniaka. Wielu taterników kuszą ściany i mimo zakazu wspinania w Tatrach Zachodnich, istnieją tu, choćby na Wielkiej Turni udokumentowane drogi wspinaczkowe. Powstały one w czasach, kiedy jeszcze wolno było się w tych okolicach wspinać.

Głazisty Żleb i Kondracka Przełęcz

Choć na początku przechodzimy przez zupełnie płaską polanę i wchodzimy w las, to od tego momentu ścieżka powoli robi się coraz bardziej stroma, aż dochodzimy do Głazistego Żlebu. To tutaj zaczyna się długie i strome podejście na Kondracką Przełęcz. Podejście jest długie i strome ale otoczenie nie pozwoli nam się tu nudzić. Na drogę z Giewontu na Kopę Kondracką wychodzimy na Kondrackiej Przełęczy.

Małołączniak przez Miętusi Przysłop

Istnieje jeszcze niebieski szlak na Czerwone Wierchy. To bardzo piękna droga. W przewodnikach nazwana jest często drogą hawiarską lub czyli górniczą. Nazwa ta powstała ze względu na dawną kopalnię rudy żelaza na zboczach Skoruśniaka, po których wiedzie szlak turystyczny. Rozpoczynając wędrówkę w Dolinie Małej Łąki, trzeba pójść dalej leśną ścieżką wzdłuż Małołąckiego Potoku i podchodzimy na Miętusi Przysłop, który liczy sobie 1189 m n.p.m. Stanowi on uroczą, rozległą polanę, za którą zaczynamy trawers zboczami grzbietu Skoruśniaka. Po prawej stronie możemy podziwiać przepiękne panoramy Doliny Miętusiej i Wielkiej Świstówki. Kiedy zaczynamy podchodzić Kobylarzowym Żlebem Ścieżka robi się dość stroma. Można tam spotkać próg skalny, którego pokonanie ułatwiają łańcuchy. Mają one ułatwić wspinaczkę zupełnie niedoświadczonym turystom. Wiosną i wczesnym latem możemy napotkać dodatkowe utrudnienie jakim jest śnieg w żlebie, ale przecież nie powinno nas to dziwić bo jesteśmy w wysokich górach.

Po pokonaniu progu, dalsze podeście piarżystym żlebem jest jeszcze bardziej strome i męczące. Nasz wysiłek całkowicie jest rekompensowany przez niesamowite widoki. I tak stajemy na Czerwonym Grzbiecie, gdzie szlak skręca ostro w prawo.

 Wypadki w Tatrach

Przy schodzeniu podczas złej pogody trzeba szczególnie w tym miejscu uważać, aby nie zboczyć ze szlaku, gdyż to właśnie w tej okolicy często dochodziło tragicznych w skutkach wypadków. Panoramy, które naokoło możemy podziwiać są coraz piękniejsze. Stopniowo się wspinając trawiastym grzbietem w końcu wchodzimy na wierzchołek Małołączniaka.

Czerwone Wierchy to miejsce, które można polecić z czystym sumieniem każdemu. To idealny szlak na weekendowe wycieczki. Wydaje się, że jest to jedno z miejsc w polskich Tatrach, gdzie nawet liczni turyści na szlaku nie przeszkadzają. Ostatecznie przypadkowymi spacerowicze, którzy wyszli z wagonika kolejki na Kasprowy Wierch nie zapuszczają się aż tak daleko.

Trafiłeś tutaj szukając:

  • wielka swistowka
  • malaczniak
  • próg skalny w kobylarzowym żlebie
  • świstówka wielka
  • świstówka z malej laki
  • szlak na kopę kondracką

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles